Az ászanák gyakorlásának fontossága 2016-10-28

A jóga gyakorlás, törekvés a fizikai test korlátainak legyőzésére. Megtanít arra, hogy minden ember életének célja a lélek felé történő belső utazás. A jóga nem csak célt ad, hanem eszközt is a megvalósításhoz.


Amikor a test és az elme tökéletes összhangban vannak egymással, az maga az önmegvalósítás. A jóga szerint az önmegvalósítás útján az akadályok mind lehetnek fizikai és mentális gyengeségek is. A jógaászanák vagy pózok gyógyírt jelentenek fizikai betegségekre és megszüntetik a testi gyengeséget. Az ászanák megerősítik az egész testet, csontokat és izmokat egyaránt. Javítják a testtartást, fejlesztik a légzést és megnövelik az energiaszintünket, így a jó fizikai közérzet megerősíti és megnyugtatja az elmét.

 

A test és az elme folyamatos kölcsönhatásban vannak egymásra. Ezt megfigyelhetjük a hétköznapokban is. Például stresszes időszakokban izomgörcsök, feszülések alakulnak ki a csuklyásizom tájékán és még sorolhatnánk. A mindennapok nehézségei feszültséget hoznak létre a testben és az elmében egyaránt, s ez szorongást, nyugtalanságot, depressziót és néha dührohamot vált ki emberekből. Az ászanák látszólag csak a fizikai testünkkel fogalakoznak, de valójában a kémiai folyamatait is szabályozza, melyek befolyással vannak az elménk állapotára. A jóga a minket érő stressz következményeit a minimumra csökkenti, rendszeres gyakorlása erősíti az idegrendszert, és segít abban, hogy a stresszel teli helyzeteket sikeresen oldjuk meg.

 

"Egy alapos jógagyakorlást követően az elme megnyugszik és passzívvá válik."

 

Ha rendszeresen jógázol biztos érezted már egy-egy jógagyakorlás után, olyan mintha kicseréltek volna. Én sokszor úgy fogalmaztam meg magamban ezt az érzést, hogy olyan mintha kicsit újjászülettem volna, mert annyira más állapotba került a testem és az elmém. Könnyűnek, nyugodtnak és boldognak éreztem ilyenkor magam. Nincs ez így minden jóga óra után. Rajtad áll, mennyire koncentrálsz, mennyire figyelsz befelé, mennyire törekszel a pózok helyes tartására.

 

 

A szanszkrit ászana kifejezést néha póznak, máskor testtartásnak fordítják. Egyik fordítás sem pontos, mivel egyik sem adja vissza a gondolatiságot, amely az adott ászana minden egyes mozdulatát át kell hassa. Az ászana végső formáját akkor érjük el, amikor a test minden része a helyére kerül, teljes tudatossággal és megértéssel. Ahhoz hogy ezt elérjük, végig kell gondolnunk az ászana felépítését, ebben van segítségünkre az oktató is. Instrukcióival segít abban, hogy minden egyes ászanát tudatosan és fizikai képességeidhez mérten legtökéletesebben fel tudj venni.

 

Az ászanák művelése jótékony hatással van az egész testre. Nemcsak erősítik az izmokat, szöveteket, ínszalagokat, ízületeket és idegeket, de megőrzik az egész szervezet egészségét és fenntartják akadálytalan működését is. Az ászanák javítják az anyagcserét, a nyirokkeringést, a hormonkiválasztást és helyreállítják a test kémiai egyensúlyát.

Fontos addig gyakorolnunk, ismételnünk egy pózt, amíg a végső pózban teljesen el tudunk lazulni. Bizony ez lehetséges :-) Nagyon sok gyakorlással elérhető és csak ekkor tapasztalható meg az ászana legteljesebb jótékony hatása.

A bölcs Patandzsali a Jóga szútra II. 47. részében megjegyzi: "Az ászanát akkor valósítjuk meg tökéletesen, amikor erőfeszítés nélkül végezzük, és elérjük a végtelen belső lényt."

Erre törekedjük hát kitartással és odaadással.

 

Felhasznált irodalom: B.K.S. Iyengar - Jóga a holisztikus egészséghez vezető út

Szerző: Kecskeméti Dóra

Kommentek