Munkavégzés a cél elérésének érdekében 2016-10-31

Elemi emberi tulajdonságnak tekinthető, hogy céljainkat minimális befektetett munkával szeretnénk elérni az élet különböző területein. Alapjában véve ez nem tekinthető ördögtől valónak, hiszen ezzel a szemléletmóddal pont a hatékonyságot célozzuk meg. A sportban a minimális munka közel sem jelenti azt, hogy befektetett energia nélkül megvalósíthatjuk terveinket. Nem tulajdoníthatjuk el más képességeit és nem plagizálhatunk. Vannak a sportszerűség alapelveivel ellenkező teljesítményfokozók, de egyrészt nem feltételezzük, hogy bárkiben felmerül ezek szükségessége, másrészt az egészségmegőrző életvitel nézeteivel teljes mértékben ellentétesek, így ezeket itt figyelmen kívül hagyjuk.

 

Visszatérve az előttünk álló munkához. A hatásfok a hasznos munka és a befektetett munka hányadosa, amiből valóban az következik, hogy akkor járunk el jól, ha csak a céljainkhoz szükséges munkát végezzük el. Nem többet és nem kevesebbet. Ha többet végeznénk el, akkor nem lennénk hatékonyak, ha pedig kevesebbet, akkor nem érjük el az általunk áhított célt.

 

A szükséges munka meghatározásához ezek alapján először a CÉLt kell nagyon pontosan (lehetőség szerint objektív jellemzőkkel) meghatározni, mert ennek hiányában folyamatos csapongások mellett fogod a testedzéseket végezni. Emiatt elmaradhat a cél elérésekor tapasztalható eufória, ami lehet egy gyakorlat meghatározott szintű (pl.: egy kezes kézenállás) elérése, a maraton lefutása, vagy akár egy IRONMAN táv teljesítése is.

 

 

Miután pontosan deklaráltad, hogy mit szeretnél elérni, ahogyan azt Ádám az előző cikkében írta, már csak meg kell határoznod, hogy „mikor, mit, milyen intenzitással és mennyit mozogj”. Egy állapotfüggő, dinamikusan változó edzéstervet összeállítani nem kis feladat. Ha egy szakembert keresel fel, akkor nagy valószínűséggel a következő instrukciókat fogod kapni:

 

Először vizsgáltasd meg az aktuális fizikai állapotodat (kardiológus, terheléses vizsgálatok, mozgásterapeuta), ami alapján jó eséllyel választ kaphatsz arra a kérdésre, hogy reálisan elérhető-e a számodra kitűzött cél az egészséged megőrzése mellett. Majd szakedző felügyeletével végezd el a felkészülést.

 

Az optimális munkavégzést e feltételek teljesítésével tudod elérni. Természetesen, aki nem élsportoló, nem feltétlenül tudja a professzionális munkavégzéssel járó korlátokat (idő, pénz) legyőzni. Ez nem jelenti azt, hogy a hőn áhított célodat fel kellene adnod, csupán felelősségteljesen és tudatosan kell eljárnod a felkészülésed során. Lehet sportos az életmódod, csak találd meg az apró lehetőségeket. Az egészség megőrzéséhez szükséges vizsgálatok nélkül viszont komoly kockázatot vállalhatsz. Fontos, hogy ezt jól értsd!

 

Az olimpiai játékok jelmondata „Citius, Altius, Fortius” - „Gyorsabban, Magasabbra, Erősebben”. Ami méltóan és lényegre törően kifejezi, hogy a fejlődés igenis fontos tényező. Az olimpiai eskü egy részlete nem csak az olimpikonok, hanem minden ember, sportba vetett hitét erősítheti meg:



„A legfontosabb dolog az olimpiai játékokban nem a győzelem, hanem a részvétel, hasonlóan az élethez: nem a diadal, az igyekezet a fontosabb. A legalapvetőbb dolog nem az, hogy legyőzd társaid, hanem, hogy küzdj jól.”

 

Igyekezz megtenni a tőled telhető legtöbbet a céljaid eléréséhez, miközben küzdj jól, a rendelkezésedre álló módszerek, edzéselméletek és tapasztalatok felhasználásával!

 

A kép forrása: workoutquotes.net

 

Szerző: Csomai-Kürtössy Roland

Kommentek