Ez a leggyakoribb sérülés olyan sportoknál, ahol a kart fej feletti mozgásra használjuk (például úszás). A fájdalom általában a váll csúcsán érződik vagy félúton a vállizmokban. A fájdalmat akkor érezni, amikor a kar a fej fölé van emelve, vagy egy bizonyos módon meg van csavarva. Extrém esetekben a fájdalom állandóan jelen lehet és az alvást is akadályozhatja. Azok az inak, amelyek azokkal az izmokkal vannak kapcsolatban, amelyek a kart emelik és a hozzájuk tartozó bursa (nyálkatömlő) egy nagyon szűk csontkanálison keresztül mennek át (lásd a képen). Amikor a kar fel van emelve, ez a kanális kisebb lesz és a területet igen fogékonnyá teszi a gyulladásra.
A - korakoakromiális ín
B - begyulladt supraspinalis ín
C - felkarcsont (humerus)
D - biceps ín
E - biceps ín
A - begyulladt bursa
Hajlam meghatározók: 1. Túlzott használat. Ez a leggyakoribb ok és általában ismétlődő fej feletti karmozgatás eredménye. 2. Gyenge izmok. Ha az izmok gyengék, több erő van áthelyezve az inakra és a bursára, ami gyulladáshoz és fájdalomhoz vezethet (tendinitis, bursitis). 3. Nem helyes/meg nem felelő úszás és hajítási technikák. 4. Túlzásba vitt edzés. Egy erős hajítás is elkezdheti a problémát. 5. Előző vállsérülések. 6. Laza vállizület.
Használd a fájdalmat, mint útmutatót. Az állapotod csak rosszabbodni fog, ha a fájdalom ellenére folytatjuk az aktivitást. Nagyon súyos esetekben egyáltalán nem szabad a kart használni (aktatáskát felemelni, ajtót nyitni)
A kezdeti fájdalmas fázisban jegelni kell a vállat (fagyasztott borsó zacskóban) kétszer naponta 15 percig. Minden aktivitás után, ahol a karodat használtad, szintén 15 percig jegeld a válladat.
Ha a kar nem mozog olyan mértékben, mint a gyulladás előtt a következő gyakorlat nagyon hasznos lehet, mert megakadályozhatja a váll merevségét. Hajolj előre és a karjaiddal körözz. A lehető legnagyobb köröket kell végezni.
A fizioterápia először a gyulladást próbálja csökkenteni. Később az izmok erősítése a cél.
Az orvos felírhat gyulladást csökkentő gyógyszereket, amik egy nagyon fontos részei lehetnek a gyógyulásnak. A gyógyszertárakban recept nélkül is kapható néhány gyulladásgátló szer.
Néhány esetben szükség lehet kortizon injekcióra a vállba. Ezt általában csak mint másodlagos gyógymódot használják, mint adalékot más gyógymódokhoz. Az injekció után el kell kerülni minden megterhelő munkát 7-10 napig.
Csak ritkán kell műteni ezt a rendellenességet.
Sportok:
Általános tudnivalók: A fej feletti mozdulatok azok, amik rosszabbítják a helyzetet. Súlyos esetekben minden karmozgást igénylő gyakorlatot el kell kerülni. Amikor a sportokhoz visszatérsz - LASSAN !!! Hajíts könnyedén és ne játszál sokáig. Csak lassan növeld az intenzitást és a váll erejét.Néhány sportban el lehet kerülni a fej feletti mozdulatokat (tenisz).
Hajító sportok: Eleinte alulról, vagy oldalról hajítást kell inkább végezni, mint a fejfeletti hajítást. Jól melegíts be! Könnyedén hajítsál és fokozatossan növeld az erőt! Próbálj szép sima hajítómozdulatokat begyakorolni! Ez több erőt fog felhasználni a test mozgásából és kevesebb nyomást fog kifejteni a vállra.
Úszás: Mellúszás vagy oldalcsapások könnyebbek lesznek, mint a pillangó vagy más úszás stílus, ahol a karcsapás a fej felett történik. Néha a hátrafelé irányuló karcsapások rendben lehetnek. A gyorsabb úszásokat a gyakorlatozás elején végezd, még mielőtt elfáradnál. Néha az úszásstílus megváltoztatása enyhíthet a fájdalmon.
Gyakorlatok: Ne gyakorlatozz ha a fájdalom még nagyon súlyos! Miután a fájdalom lecsillapodott, a legfontosabb a váll izmainak erősítése, hogy megelőzzük az állapot megismétlődését.
Konzerv doboz/gumi gyakorlatok:
Ezeket a gyakorlatokat teli konzerv dobozokkal kell végezni. Kerüld a karod fej fölé emelését!Végezz el 15 gyakorlatsorozatot a következőkből. A.) Állj a karjaiddal a tested mellett leeresztve, konzervdobozzal mindkét kézben és a tenyerek hátrafelé nézzenek! Emeld fel a konzervokat váll magasságig, utána lassan ereszd le a karjaidat vissza a tested mellé!
B.) Az előző gyakorlatot szintén el lehet végezni hosszú gumi használatával. Változtasd a kar helyzetét elölről oldalra, majd hátra, ahogy a képen is látható.
C.) Feküdj az oldaladra a földre! Fogjad a konzervot, könyöködet vájjad az oldaladba, emeld fel a konzervot a földről, majd térjél vissza a kiinduló helyzetbe! Fordulj át a másik oldaladra és gyakorold a kar hajlítását a mellkas felé!
D.) Bicepsz és tricepsz gyakorlatokat szintén el lehet végezni konzerv, vagy gumi használatával.
Seprűnyél gyakorlatok: Ezek a gyakorlatok a vállizmok nyújtására szolgálnak.
E.) Tartsad a seprűt az egészséges karoddal és a végét a beteggel úgy, hogy a beteg kar könyöke teljesen ki van nyújtva (180o). Húzzad a seprűt a jó karoddal a beteg váll izmaival szemben, ami feszüléshez vezet. Tartsad így 5 másodpercig, majd lazítsál! Váltogasd a gyakorlatot elölről a hátod mögé! Mindeggyik variációt ismételd meg 10-szer!
Forrás: www.pirula.net
Kommentek